Club Facilities

RESULTS: 2017 Yarra Valley Championships

Event 1:  30 Target “Kaymar”  Points Score Championship

Overall:  Hayden Stafford (90/90)  (MGC)

AA Grade
1st.  Pat Guida  (89/90)
2nd.  Chris Brown  (113/114)

A Grade
1st.  Michael Hutchins   (73/75)
2nd.  AcacioMota  (72/75)

B Grade
1st.  Marty McLachlan  (82/87)
2nd. Georgia Pistone  (81/87)

C Grade
1st.  Lou Primavera  (68/75)  (MGC)
2nd.  Russell Burnett (65/75)  (MGC)

Best Unplaced Lady:  Trish Carter  (65/75)
Best Unplaced Junior:  Bailey Vogelzang  (65/75)
Best Unplaced Veteran:  Glen Arnol  (73/75)

 

Event 2:  50 Target “Kaymar” Double Barrel Championship

Overall:  Mark Bravin.  (104/104)

AA Grade
1st.  Steve Trembath  (103/104)
2nd.  Russell Mark  (94/95)

A Grade
1st.  Matisse Appleby  (67/68)
2nd.  Geoff McClure  (56/57)

B Grade
1st.  Norm Basile(52/52)
2nd.  David Dickson  (49/50) (MGC)

C Grade
1st.  Emma Fitzpatrick  (48/50)
2nd.  William Smith  (46/50)

Best Unplaced Lady:  Hayley Turner   (46/50)  (MGC)
Best Unplaced Junior:  AcacioMota  (47/50)
Best Unplaced Veteran:  Lynne Curtis  (85/87)

 

Event 3:  25 Target “PCM Enviro” Point Score Championship

Overall:  Ashley Bolwell   (87/87)

AA Grade
1st.  Phil Grainger
2nd.  Wayne Hawker

A Grade
1st.  Sheridan Morley  (86/87)  (MGC)
2nd.  Mitchell Collins  (77/78)

B Grade
1st.  David Dickson  (73/75)  (MGC)
2nd.  Tina White  (74/78)  (MGC)

C Grade
1st.  Russell Burnett (66/75)  (MGC)
2nd.  Daniel Hawtin  (64/75)

Best Unplaced Lady:  Matisse Appleby  (72/75
Best Unplaced Junior:  Liam Shore  (77/78)  (MGC)
Best Unplaced Veteran:  Bill Woodward  (77/78)

 

Event 4:  25  Target“IGA WARBURTON” Single Barrel Championship

Overall:  Allen Cole  (27/27)

AA Grade
1st.  David Nielsen  (26/27)
2nd.  Hecta Crawford  (25/26)

A Grade
1st.  Zoe Hawker 
2nd.  Clint Bugter

B Grade
1st.  Bert Boschetti  (23/25)
2nd.  Kate Whyte  (29/31)

C Grade
1st.  Emma Fitzpatrick  (24/25)
2nd.  Lou Primavera  (21/25)  (MGC)

Best Unplaced Lady:  Lisa Hawker  (22/25)
Best Unplaced Junior:  Jack Sandral  (22/25)
Best Unplaced Veteran:  Keith Calder  (24/25)

 

Event 5: 50  Target “BENDIGO BANK” DOUBLE BARREL CHAMPIONSHIP

Overall:  Ross Liersch   (148/148)

AA Grade
1st.  Casey Fletcher  (147/148)
2nd.  KadeRobertson  (123/124)

A Grade
1st.  Zoe Hawker  (53/54)
2nd.  Darren White  (66/67)  (MGC)

B Grade
1st.  David Dickson  (64/65)  (MGC)
2nd.  Marty McLachlan  (63/65)

C Grade
1st.  Mark George  (49/50)  (MGC)
2nd.  Daniel Hawtin  (46/50)

Best Unplaced Lady:  Trish Carter  (49/51)
Best Unplaced Junior:  Will Smithwick  (124/126)(MGC)
Best Unplaced Veteran:  Lynne Curtis  (73/74)

 

Event 6:  30  Target “SASAA” Point Score Championship

Overall:  Chris Brown  (186/186)

AA Grade
1st.  Kade Robertson  (185/186)
2nd.  Steve Atkins  (165/168)

A Grade
1st.  Ray Whyte  (89/90)
2nd.  Col Widdows  (100/102)

B Grade
1st.  Georgia Pistone  (89/90)
2nd.  David Dickson  (90/93)  (MGC)

C Grade
1st.  Daniel Hawtin  (81/90)
2nd.  Sam Dolphin  (79/90)

Best Unplaced Lady:  Matisse Appleby  (89/90)
Best Unplaced Junior:  Liam Shore  (88/90)(MGC)
Best Unplaced Veteran:  Keith Calder  (131/132)

 

Event 7:  30  Target “BRONZE WING-LA PORTE Medley Championship

Overall:  Roger Esplin  (125/125)  (MGC)

AA Grade
1st.  Terry Walls  (99/100)
2nd.  Steve Holdsworth  (96/100)

A Grade
1st.  Josh Munn  (73/75)
2nd.  Paul Deland  (70/75)

B Grade
1st.  Emily Corbett  (73/75)  (MGC)
2nd.  Gavin Jayasekera  (94/100)

C Grade
1st.  Sam Dolphin  (122/125)
2nd.  Beau Volgezang  (71/75)

Best Unplaced Lady:  Lisa Hawker   (50/50)
Best Unplaced Junior:  Liam Shore  (50/50) (MGC)
Best Unplaced Veteran:  Keith Calder  (99/100)

Event 7:  30  Target “BERETTA AUSTRALIA” Handicap

1st:  Angelo Grassi    (45/45)
2nd:  Ashley Hawker  (63/64)
3rd:   Quinn Roberts  (62/64)  (MGC)  
4th:  Liam Shore  (80/81)  (MGC)  
5th:  Acacio Mota  (79/81)

Best Unplaced Lady:  Georgia Pistone  (30/30)
Best Unplaced Junior:  Emily Corbett  (29/30)  (MGC)
Best Unplaced Veteran:  Domingo Diaz  (29/30)
Best 25m:  Craig Fitzgerald (38/39)

 

Event 8:  “HIGH GUN” WINNERS

Overall:  Craig Fitzgerald  (316/320)

AA:  Kade Robertson   (314/320)
A:  Ray Whyte  (306/320)
B:  David Dickson  (302/320)  (MGC)
C:  Emma Fitzpatrick  (288/320)

Lady:  Zoe Hawker (302/320)
Junior:  Liam Shore  (310/320)  (MGC)
Veteran:  Sheridan Morley  (304/320) (MGC)

 

Melbourne Gun Club

192 Victoria Road
Yering, 3770
Victoria, Australia.

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Website: www.MelbourneGunClub.com.au
Facebook: www.facebook.com/MelbourneGunClub

Club Facilities

The Melbourne Gun Club is one of the biggest and best equipped in Australasia. We regularly conduct competitions in International Sport Shooting Federation (ISSF) and Australian Clay Target Association (ACTA) disciplines.

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries